Mtoszok a sportolsrl
mery(www.mno.hu) 2014.09.03. 13:42

Rengeteg mítosz él a köztudatban a sportolásról. A rossz légzés miatt szúr az oldalunk edzés közben? Valóban harminc perc után kezd el zsírt égetni a szervezet? Tényleg egészségtelen a mozgás éhgyomorra? Ezekre a kérdésekre kerestek választ a szakértk.
Rengeteg mítosz él a köztudatban a sportolásról. A rossz légzés miatt szúr az oldalunk edzés közben? Valóban harminc perc után kezd el zsírt égetni a szervezet? Tényleg egészségtelen a mozgás éhgyomorra? Ezekre a kérdésekre kerestek választ a szakértk.
Akik szabadidejükben szívesen sportolnak, gyakran esnek abba a hibába, hogy szakértként beszélnek a sportról – legalábbis ez a következtetés vonható le akár a fitnesztermekben elejtett mondatokból, vagy az ismersökkel, barátokkal való beszélgetésekbl. A sportról való eszmecserék alkalmával gyakran kevesebb mint öt perc is elegend, hogy a résztvevk rossz teóriát kezdjenek el egymás között terjeszteni. Vannak, akik meg vannak gyzdve például arról, hogy a téli sportok károsítják a tüdt. Vannak, akik azt tanácsolják, hogy több mint 30 percig kell edzeni, mivel a zsírégetés félóra után indul csak be. Valóban így van? A Focus.de összeszedte a legismertebb sportmítoszokat.
1. A rossz légzés miatt szúr az oldalunk?
A sport közbeni oldalszúrás ismert jelenség – korábban a testneveltanárok könnyen elintézték ezt a kérdést azzal, hogy ne beszélj, amíg edzel, és nem fog szúrni az oldalad. A beszéd nem okoz oldalszúrást – vélte Hans-Hermann Dickhuth, a német sportorvoslási és megelzési társaság tiszteletbeli elnöke. Oldalszúrást teljesen más dolgok okoznak, ilyen például a gyors légzés – mondta a szakért. Ennek az egyik eddig még meg nem ersített magyarázata, hogy az oxigén nem megfelel ellátása miatt görcsöl be, majd szúr a rekeszizom.
„Ezeket a panaszokat a máj és a lép is elidézheti” – jelentette ki a sportorvos. A sport közbeni megváltozott vérellátás következtében az egyes szervek ugyanis kevesebb vért kapnak, mint nyugalmi állapotban. Egy másik ok lehet, hogy a lép és a máj kötszövete fellazul, ami futás közben szúró érzést okozhat.
Az oldalszúrás nem veszélyes, csak kellemetlen. Ahhoz, hogy ez a bosszantó fájdalom elmúljon, gyakran az is elegend, ha a tempót lassítjuk, és figyelünk az egyenletes légzésre. Vannak, akik arra esküsznek, hogy ilyenkor a kezünket a fájó területre kell nyomni.
2. Csak harminc perc után kezd el zsírt égetni a szervezet?
Még azok is, akik lassan futnak, az els lépéstl kezdve égetnek zsírt. „A test már az edzés els percétl kezdve megkezdi a támadást az energiaraktárak ellen” – mondta Walter Schmidt, a Bayreuthi Egyetem sportorvosi osztályának vezetje. Persze a zsírégetés mértéke az els métereken még igen alacsony. „Ha a test bemelegszik, akkor kezdi a szervezet a zsírraktárakból nyerni az energiát” – mondta a szakért. Az optimális zsírégetés azonban valóban 20-30 perc mozgás után kezddik.
3. Az edzés eltti nyújtás bemelegíti az izmokat?
A szabadidejükben szívesen futók 80 százaléka rendszeresen nyújt, de nem emiatt kerüli el ket a sérülés – ezt mutatja ugyanis a Karlsruhe-i Egyetem egyik vizsgálata. „Nagyon fontos a nyújtás edzés után, mivel sport közben az izom feszesebb és keményebb lesz” – mondta Hans-Hermann Dickhuth. Elengedhetetlen továbbá a nyújtás azoknál is, akik sokat ülnek, így hozhatók helyre ugyanis a hát és a mellkas megrövidült izomrostjai. A sport eltti nyújtásra azonban más szabályok érvényesek. Vannak olyan tanulmányok, amelyek azt mutatják, hogy a verseny eltti nyújtás káros a sportolóknak, ugyanis a nyújtás csökkenti az izomtónust, ami csökkentheti a teljesítményt.
A reggeli torna valóban nem való mindenkinek. „Két különböz típus van” – mondta Hans-Hermann Dickhuth. „Vannak a hajnali pacsirta típusok, és vannak az éjjeli baglyok, akik reggel 11 eltt nem hajlandók kikelni az ágyból, náluk a reggeli sportnál probléma lehet például a vércukorszinttel.” Valóban sok zsírt lehet égetni éhgyomorra? A reggeli és az esti zsírégetés között csak nüansznyi a különbség. Ha reggel éhgyomorra edzünk, akkor kevesebb szénhidrát áll a szervezet rendelkezésére, így a zsírégetés hamarabb beindul, mivel szüksége van a szervezetnek az energiára.
5. Károsítja a tüdt a hideg leveg?
Csupán az alacsony hmérséklet miatt nem érdemes feladni a sportolást a friss levegn. Az a mítosz, miszerint a hideg leveg károsítja a tüdt, még azokra az emberekre sem feltétlen igaz, akik nincsenek edzésben. Az, hogy milyen az ember hérzete, típusfügg. Persze minél hidegebb van, annál kellemetlenebb a sport is, a hidegre érzékeny hörgk, nyálkahártya és tüd összehúzódik. Ez az összehúzódás azonban egy id után olyan ers lehet, hogy roham fordulhat el – mondta Hans-Hermann Dickhuth.
A hideg leveg belégzése is képes kisebb köhögési ingert elindítani. Ez ellen az is segít, ha kicsit csökkentjük a tempót, vagy ha nem lélegzünk olyan mélyeket, de egy sál is remek megoldás lehet a hideg és a köhögési roham ellen. Mínusz 15 fok alatt azonban már nem szabad futni. De a nulla fok körüli hmérséklet is veszélyes lehet az asztmásokra.
6. Segít az izomfájdalmon a mozgás?
Korábban elterjedt az a nézet, hogy az izomgörcsök és -túlsavasodás a túlzott erltetés miatt alakulnak ki. Ma már más véleményen vannak a szakértk, úgy gondolják, hogy ez a fájdalom a kisebb izomrostsérülések miatt alakul ki. Ezek vezetnek a kellemetlen gyulladáshoz és az idegi irritációhoz, amely az edzés utáni második napon éri el csúcspontját, majd azt követen lassan elhalványul.
„Ha az ember mérsékelten mozog, akkor azok az anyagok, amelyek ezt a gyulladásos reakciót elidézik, jobban leépülnek” – mondta Hans-Hermann Dickhuth. A fájó izomláz legjobb ellenszere az id. Az olyan házi praktikák, mint a szauna vagy a forró fürd csak enyhébb fájdalom esetén segítenek. A nyújtás sem segít az izomlázon – legalábbis ezt mutatják a különböz vizsgálatok. Épp ellenkezleg: ausztrál kutatók megállapították, hogy az izomláz ugyanannyira volt ers akkor is, ha kimaradt a sport utáni nyújtás, mint amikor nem maradt ki. Amerikai kutatócsoport megállapította, hogy a kávé például remek lehet a bosszantó panaszok ellen. Két csésze edzés eltt enyhítheti a fájdalomérzetet.
7. A rossz állóképesség miatt izzadunk?
Legalább fél liter folyadékot párologtatunk el naponta a brünkön keresztül. Közel hárommillió verejtékmirigy hálózza be az emberi testet. Edzés közben a test vért pumpál a br alatt, amivel párhuzamosan a verejték elpárolog. Az izzadás megfelel hmérsékleten tartja a testet. Az, hogy ki mennyire izzadós, az egyénileg változik, még azoknál is, akik akár egy súlycsoportba tartoznak. Az viszont igaz, hogy a túlsúlyosak jobban izzadnak, mint a soványabbak. A túlsúly viszont alacsonyabb állóképességi szinttel jár együtt.
|